Ahşap Çatı İmalatı

Ahşap çatı yapılmadan önce, bina yapınıza uygun olan ahşap çatı projesi çizilerek çatının sert rüzgarlara ve kar yağışının oluşturduğu ağırlığa dayanıklı olması sağlanır. Ahşap çatı sisteminin iskelet kısmı bina yapısına göre iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Bunlardan birincisi beşik çatı iskeleti olarak adlandırılır. Diğeri ise dört köşe kırma çatı sistemi olarak adlandırılır. Hangi sistemin tercih edileceğine çatı ustalarımız bina yapınızı gördükten sonra şekillenecektir ve ahşap çatı projesi de buna göre çizilecektir.

Ahşap çatıda kullanılacak olan ahşap türü, yani ağaç türü çatının ömrünü doğrudan etkileyecektir. Çünkü her ahşap türünün belirli bir ömrü bulunur. Ahşap çatı yapımında genellikle çam ahşap türü en uzun ömürlüsü olmaktadır.

Tabii ki burada ahşap çatıda kullanılan ahşap türünden ziyade, izolasyon çok önemlidir. Çünkü ahşap çatıda çam da kullansanız, başka ağaç türü de kullansanız, eğer izolasyon düzgün yapılmamışsa çatı su alacaktır. Bu nedenle de altında demir de koysanız çürüyecektir. Bu nedenle ahşap çatıların izolasyonu çok çok çok önemlidir.

Ahşap çatı yapımında çam ağacı da seçseniz, çelik demir de seçseniz çatı ustası en önemli etkendir. Ahşap çatı ustasının bilgili ve tecrübeli olması çok önemlidir. Çünkü işi bilmeyen bir ustaya ne kadar kaliteli çatı malzemeleri de verseniz, usulüne uygun şekilde inşa edilmeyen bir ahşap çatı çok uzun ömürlü olmaz. Yani ustadan ve işçilikten kaynaklı hatalar nedeniyle çatıya verdiğiniz paralar çöpe gidebilir. Bir işe para veriyorsanız, karşılığını almak herkesin hakkıdır. Bu nedenle ahşap çatı yaptırmadan önce çatı ustasının tecrübeli bir usta olduğundan ve işini özenerek yaptığından emin olmalısınız.

İşin ehli olmayan çatı ustalarına yaptırılan işlerde, sorun çıkma ihtimali çok yüksektir. Özellikle ülkemizde bu sorunla her sektörde karşılaşıyoruz. En basit işleri yapan ustalar bile işini özensiz yaptığından veya tecrübesiz olduğundan dolayı, daha sonra müşterilerine sıkıntı yaşatmaktadırlar.